Gluodena – žodis, kuris daugeliui lietuvių skamba lyg paslaptis. Kas gi slypi po šiuo vardu? Ar tai dar viena pavojinga gyvatė, nuo kurios reikia saugotis? O gal tai nepaprastas gyvūnas, turintis savo unikalią vietą gamtos pasaulyje? Šiame straipsnyje nukeliausime į Lietuvos miškų gilumą, kur susipažinsime su šiuo įdomiu bekojiu driežu – gluodenu.

gluodenaIš pirmo žvilgsnio gluodena gali pasirodyti lyg gyvatė. Ilgas, liaunas kūnas, padengtas lygiais žvynais, kelia šiurpą ne vienam gamtos mylėtojui. Tačiau atidžiau pažiūrėjus, pastebime esminius skirtumus. Gluodena neturi akių vokų, o jos ausų landos vos matomos. Be to, skirtingai nuo gyvačių, gluodena periodiškai numeta odą ne ištisai, o lopais.

Šie skirtumai atskleidžia tikrąją gluodenos prigimtį – tai ne gyvatė, o bekojis driežas, priklausantis gluodenų šeimai. Lietuvoje paplitusi rūšis – trapusis gluodenas (Anguis fragilis) – dažnai vadinama geležine ar varine gyvate. Šie pavadinimai atspindi gluodenos kūno spalvą, kuri gali varijuoti nuo bronzinės iki pilkai rudos su sidabrišku blizgesiu.

Mityba ir gyvenimo būdas

Gluodena – mėsėdis gyvūnas, kuris minta smulkiais bestuburiais. Jos grobis – tai sliekų, vabzdžių, vorų ir erkių gausa. Ji aktyviausia šiltuoju metų laiku, kai ji nenuilstamai ieško maisto miško paklotėje, po akmenimis, ežerų pakrantėse ir po rąstais.

Tai – naktinis gyvūnas, o dieną ji slepiasi įvairiose slėptuvėse: po akmenimis, rąstais, upių ar pelkių pakraščių augmenijoje. Šie gyvūnai nėra socialūs ir vengia kitų gluodenų, išskyrus poravimosi metą.

Gluodenų patinai ir patelės skiriasi savo dydžiu – patelės paprastai būna stambesnės už patinus. Poravimosi metu patinai atlieka ritualinius šokius, kad patrauktų patelių dėmesį. Po apvaisinimo patelė padeda nuo 5 iki 15 kiaušinėlių, kuriuos deda drėgnoje vietoje, pavyzdžiui, po samanomis. Jaunikliai išsirita po maždaug 2-3 mėnesių ir iš karto tampa savarankiški.

Gluodenos gyvena vidutiniškai 5-10 metų. Deja, šių gyvūnų populiaciją kelia grėsmė natūralių buveinių nykimas, naudojamų chemikalų kiekio didėjimas žemės ūkyje ir plėšrūnų gausėjimas.

Gluodena minima įvairiose kultūrose ir mituose

Gluodena nuo seno žinoma ir minima įvairiose kultūrose. Jau senovės graikai ir romėnai tikėjo, kad šie bekojiai driežai turi magiškų galių. Jų oda buvo naudojama įvairiems amuletams ir talismanams gaminti, kurie, kaip manoma, apsaugodavo nuo blogio ir ligų.

Kai kuriose legendose gluodena vaizduojama kaip požemio pasaulio ar drakonų motina. Slavų folklore ji siejama su Perunu – griausmo ir ugnies dievu. Buvo tikima, kad gluodena gali valdyti ugnį ir netgi sukelti perkūniją.

Lietuvių liaudies mituose gluodena taip pat nėra svetima. Ji dažnai minima pasakose ir legendose, kur vaizduojama kaip gudrus ir klastingas padaras. Kai kuriose istorijose ji padeda žmonėms, o kitose – jiems kenkia.

Nors šiandien ji nebelaikoma magišku ar mistiniu gyvūnu, ji vis dar kelia žmonių susidomėjimą. Šie unikalūs bekojiai driežai yra svarbi Lietuvos gamtos dalis, kurią tikrai verta saugoti ir tyrinėti.

Gluodenos tyrimai gali padėti mums geriau suprasti biologinę įvairovę ir evoliucijos procesus. Be to, šių gyvūnų tyrimai gali paskatinti naujų vaistų ar medicininių technologijų kūrimą.

Svarbu pažymėti, kad gluodena nėra nuodinga ir nekelia pavojaus žmonėms. Tačiau nerekomenduojama jų gaudyti ar laikyti namuose, nes tai gali pakenkti gyvūnams ir pažeisti natūralią pusiausvyrą.

Apibendrinant, galima teigti, kad gluodena – tai unikalus ir įdomus gyvūnas, turintis savo vietą Lietuvos miškų ekosistemoje. Nors iš pirmo žvilgsnio ji gali pasirodyti lyg gyvatė, tačiau atidžiau pažiūrėjus, pastebime esminius skirtumus. Gluodena – tai bekojis driežas, pasižymintis ypatinga mityba, gyvenimo būdu ir reikšme kultūroje bei mituose.